XC886C6FFI3V3ACFXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC886C6FFI3V3ACFXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
48-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 48TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Pins :
48
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Connectivity :
CANbus, SSI, UART/USART
Memory Size :
24KB
DAC Channels :
No
Number of Timers/Counters :
4
Height Seated (Max) :
1.2mm
Frequency :
24MHz
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of I/O :
34
Package / Case :
48-TQFP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.5mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Architecture :
Series :
XC8xx
PWM Channels :
yes
Bit Size :
8
DMA Channels :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Watchdog Timer :
yes
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
1.75K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
48
Core Size :
8-Bit
Interface :
CAN, SPI, UART, USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
Speed :
100 MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
SA*XC886C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Size :
24KB 24K x 8
Width :
7mm
Length :
7mm
Halogen Free :
Halogen Free
Supply Voltage :
2.5V