XC167CI32F40FBBAKXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC167CI32F40FBBAKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
16-Bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Clock Frequency :
16MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
External Data Bus Width :
16
Bit Size :
16
Pin Count :
144
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peripherals :
PWM, WDT
Program Memory Type :
Flash
Supply Voltage :
2.5V
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Series :
XC16x
DMA Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Height Seated (Max) :
1.6mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.35V
Number of Terminations :
144
Width :
20mm
Pbfree Code :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-30 Code :
S-PQFP-G144
Address Bus Width :
Data Converter :
A/D 16x8/10b
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
12K x 8
Package / Case :
144-LQFP
Terminal Position :
QUAD
Has ADC :
yes
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V
Speed :
40MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Published :
Length :
20mm