XC164CS16F40FBBFXQMA1
Mfr.Part #
XC164CS16F40FBBFXQMA1
Package / Case
100-LQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Stock
454
In Stock :
454
Microcontrollers
Pbfree Code :
yes
Mount :
3 (168 Hours)
Data Bus Width :
16b
Has ADC :
yes
Interface :
CAN, EBI/EMI, SPI, UART, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V~2.7V
Number of Pins :
100
Factory Lead Time :
16 Weeks
Frequency :
40MHz
DAC Channels :
No
Access Time :
40 μs
Length :
14mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Address Bus Width :
24
On Chip Program ROM Width :
8
Number of I/O :
79
Supply Voltage :
2.5V
PWM Channels :
ROM (words) :
131072
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART
Published :
2001
Peripherals :
PWM, WDT
Core Processor :
C166SV2
Watchdog Timer :
RAM Size :
8K x 8
Number of Terminations :
100
Terminal Position :
QUAD
Height Seated (Max) :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Core Size :
16-Bit
Lead Free :
Contains Lead
Series :
XC16x
Operating Supply Voltage :
5V
Package / Case :
100-LQFP
Packaging :
Tray
REACH SVHC :
No SVHC
RAM (bytes) :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V