XBP24BZ7UITA003
Mfr.Part #
XBP24BZ7UITA003
Description
RX TXRX MODULE 802.15.4 U.FL TH
Current - Receiving :
47mA~62mA
Interface :
I2C, PWM, SPI, UART
Power - Output :
18dBm
Serial Interfaces :
SPI, UART
Current - Transmitting :
205mA~220mA
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Mounting Type :
Through Hole
Memory Size :
32kB Flash 2kB RAM
Frequency :
2.4GHz
Series :
XBee-Pro® ZB S2B
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Sensitivity :
-102dBm
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Utilized IC / Part :
EM357
Datasheets
XBP24BZ7UITA003
Digi XBP24BZ7UITA003
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.7V~3.6V SPI, UART Bulk Antenna Not Included, U.FL 250kbps 18dBm Zigbee® -102dBm Module
XBP24BZ7UITA003 Overview
Through Hole is used for RF Transceiver' mounting.For optimal performance, this RF Transceiver module makes use of the Bulk package.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.As a member of the XBee-Pro® ZB S2B family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.2.7V~3.6V voltage can be supplied by the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.Many applications use this Transceiver with Through Hole mounted.
XBP24BZ7UITA003 Features
Bulk package
2.7V~3.6V volts