XBP24-ASI-080
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XBP24-ASI-080
Manufacturer
Digi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 RP-SMA TH
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Modulation :
DSSS
Packaging :
Bulk
Sensitivity (dBm) :
-100 dBm
Antenna Type :
Antenna Not Included, RP-SMA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RF Family/Standard :
Package / Case :
Module
RoHS Status :
RoHS Compliant
Utilized IC / Part :
EM357
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Power - Output :
18dBm
Current - Transmitting :
215mA
Current - Receiving :
55mA
Frequency :
2.4GHz
Data Rate :
250kbps
Voltage - Supply :
2.8V~3.4V
Series :
XBee-Pro® 802.15.4
Serial Interfaces :
UART
Datasheets
XBP24-ASI-080
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.8V~3.4V UART Bulk Antenna Not Included, RP-SMA 250kbps 18dBm Module
XBP24-ASI-080 Overview
As a RF Transceiver' mounting method, Through Hole is used.Using the Bulk package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.In order for it to operate properly, Transceiver's operating temperature should be at -40°C~85°C.A RF Transceiver Module, it is a member of the XBee-Pro® 802.15.4 family.RF Transceivers that can supply 2.8V~3.4V volts are available.A 2.4GHz frequency is used by the RF Transceiver Module.
XBP24-ASI-080 Features
Through Hole
Bulk package
2.8V~3.4V volts