XBP24BZ7PITB001
Mfr.Part #
XBP24BZ7PITB001
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Current - Transmitting :
205mA~220mA
Interface :
I2C, PWM, SPI, UART
Frequency :
2.4GHz
Protocol :
ZigBee®
Memory Size :
32kB Flash 2kB RAM
Power - Output :
18dBm
Antenna Type :
Integrated, Trace
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Series :
XBee-Pro® ZB S2B
Utilized IC / Part :
EM357
Serial Interfaces :
SPI, UART
Current - Receiving :
47mA~62mA
Datasheets
XBP24BZ7PITB001
Digi XBP24BZ7PITB001
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.7V~3.6V SPI, UART Bulk Integrated, Trace 250kbps 18dBm Zigbee® Module
XBP24BZ7PITB001 Overview
RF Transceiver' mounting is done according to the Through Hole method.There is an optimized performance in this RF Transceiver module because it utilizes the Bulk package.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.This RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro® ZB S2B family.RF Transceivers with 2.7V~3.6V voltage capabilities can be used.2.4GHz is the frequency of the RF Transceiver Module.In many applications, this Transceiver is mounted with a Through Hole bus.
XBP24BZ7PITB001 Features
Bulk package
2.7V~3.6V volts