XBP24-DMPIT-250J
Mfr.Part #
XBP24-DMPIT-250J
Description
RX TRX MOD ISM > 1GHZ TRC ANT TH
Stock
10
In Stock :
10
Serial Interfaces :
UART
Data Rate :
250kbps
Factory Lead Time :
2 Weeks
Current - Receiving :
55mA
Published :
2013
Frequency :
2.4GHz
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Sensitivity (dBm) :
-100 dBm
Utilized IC / Part :
EM357
Voltage - Supply :
2.8V~3.4V
Modulation :
DSSS
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Antenna Type :
Integrated, Trace
Current - Transmitting :
150mA
Operating Supply Voltage :
3.4V
Series :
XBee-Pro® DigiMesh® 2.4
Datasheets
XBP24-DMPIT-250J
2.4GHz General ISM > 1GHZ -40°C~85°C 2.8V~3.4V UART Bulk Integrated, Trace 250kbps 10dBm Module
XBP24-DMPIT-250J Overview
As far as RF Transceiver' mounting is concerned, Through Hole is adopted.optimized performance is achieved by utilizing the Bulk package in this RF Transceiver module.During Transceiver operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.In the XBee-Pro® DigiMesh® 2.4 family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.It is possible to supply 2.8V~3.4V volts to the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate with a frequency of 2.4GHz Hz.This Transceiver is widely used in many applications because of its Through Hole mount.
XBP24-DMPIT-250J Features
Bulk package
2.8V~3.4V volts