XBP24-BUIT-003J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XBP24-BUIT-003J
Manufacturer
Digi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MODULE 802.15.4 U.FL TH
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
RF Family/Standard :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Modulation :
DSSS
Package / Case :
Module
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Sensitivity (dBm) :
-102 dBm
Frequency :
2.4GHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
XBee-Pro® ZNet 2.5
Mount :
Through Hole
Current - Receiving :
45mA
Power - Output :
10dBm
Packaging :
Bulk
Protocol :
ZigBee®
Data Rate :
250kbps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply :
3V~3.4V
Serial Interfaces :
UART
Published :
Current - Transmitting :
295mA
Datasheets
XBP24-BUIT-003J
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 3V~3.4V UART Bulk Antenna Not Included, U.FL 250kbps 10dBm Zigbee® Module
XBP24-BUIT-003J Overview
For RF Transceiver' mounting, it uses the Through Hole method.It uses the Bulk package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro® ZNet 2.5 family.There is 3V~3.4V voltage limit on the RF Transceiver.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.There are many applications for this Transceiver , since it is Through Hole mounted.
XBP24-BUIT-003J Features
Bulk package
3V~3.4V volts