XBP24-BUIT-001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XBP24-BUIT-001
Manufacturer
Digi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MODULE 802.15.4 U.FL TH
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Current - Receiving :
45mA
Data Rate :
250kbps
RF Family/Standard :
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Module
Mount :
Through Hole
Modulation :
DSSS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Packaging :
Bulk
Published :
Serial Interfaces :
UART
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Protocol :
ZigBee®
Current - Transmitting :
295mA
Sensitivity (dBm) :
-102 dBm
Frequency :
2.4GHz
Power - Output :
17dBm
Voltage - Supply :
3V~3.4V
Series :
XBee-Pro® ZNet 2.5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
XBP24-BUIT-001
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 3V~3.4V UART Bulk Antenna Not Included, U.FL 250kbps 17dBm Zigbee® Module
XBP24-BUIT-001 Overview
The RF Transceiver' mounting method adopted is Through Hole.It is designed to provide optimal performance by utilizing the Bulk package.-40°C~85°C should be the operating temperature when Transceiver is operating.This RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro® ZNet 2.5 family.It is possible for the RF Transceiver to supply voltages of 3V~3.4V.There is 2.4GHz frequency set for the RF Transceiver Module.Many applications make use of this Transceiver , which has Through Hole mounted.
XBP24-BUIT-001 Features
Bulk package
3V~3.4V volts