XBP24-BSIT-004J
Mfr.Part #
XBP24-BSIT-004J
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 RP-SMA TH
Voltage - Supply :
3V~3.4V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency :
2.4GHz
Protocol :
ZigBee®
Antenna Type :
Antenna Not Included, RP-SMA
Modulation :
DSSS
Operating Supply Voltage :
3.6V
Current - Receiving :
45mA
Current - Transmitting :
295mA
Data Rate :
250kbps
Lead Free :
Lead Free
Serial Interfaces :
UART
Sensitivity (dBm) :
-102 dBm
Series :
XBee-Pro® ZNet 2.5
Datasheets
XBP24-BSIT-004J
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 3V~3.4V UART Bulk Antenna Not Included, RP-SMA 250kbps 10dBm Zigbee® Module
XBP24-BSIT-004J Overview
This RF Transceiver' mounting method is Through Hole.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.The RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro® ZNet 2.5 family.RF Transceiver can supply voltages up to 3V~3.4V.At 2.4GHz, the RF Transceiver Module operates.With the Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
XBP24-BSIT-004J Features
Bulk package
3V~3.4V volts