XBG-240-AB-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XBG-240-AB-C
Manufacturer
MEAN WELL
Description
240W CONSTANT POWER MODE LED DRI
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Efficiency :
93%
Height :
63 mm
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Mounting Type :
Chassis Mount
Power (Watts) :
240 W
Product Category :
LED Power Supplies
Topology :
AC DC Converter
Subcategory :
AC-DC Power Supply
IP Rating :
IP67
Standard :
FC
Input Voltage :
100 → 305 V ac
Maximum Operating Temperature :
+ 90 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - Output (Max) :
4.9A
Dimming :
Analog, PWM
Series :
XBG-240 (240W)
Output Voltage :
30 → 60V
Mounting Style :
Chassis Mount
Base Product Number :
XBG-240
Output Current :
5.7A
Number of Outputs :
1
Width :
176 mm
Features :
OTP, OVP, SCP
Product Type :
LED Power Supplies
Diameter :
191 mm
Ratings :
IP67
Maximum Output Power :
240W
Voltage - Output :
30 ~ 60V
Size / Dimension :
6.93" Dia x 2.56" H (176.0mm x 65.0mm)
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Brand :
Package :
Bulk
Operation Mode :
Constant Power (CP)
Product :
Product Status :
Active
Type :
Constant Current
Length :
176 mm
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Output Power :
240 W
Voltage - Isolation :
3.75 kV