XBG-160-A-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XBG-160-A-C
Manufacturer
MEAN WELL
Description
O/P +34~56V3.3A
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Voltage - Output :
34V~56V
Power (Watts) :
160W
Voltage - Isolation :
3.75kV
Ratings :
IP67
Type :
Constant Current
Series :
XBG-160 (160W)
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination Style :
Wire Leads
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Topology :
AC DC Converter
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Efficiency :
93%
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cURus, ENEC
Number of Outputs :
1
Current - Output (Max) :
3.3A
Size / Dimension :
5.96Dia x 2.36 H 151.5mmx60.0mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Input (Max) :
305VAC