XB3-24DMRS-J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XB3-24DMRS-J
Manufacturer
Digi
Description
XBEE3 DIGI-MESH MOD SMT RF PAD
Stock
499
In Stock :
499
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Package / Case :
Antenna Connector Type :
PCB/U.FL
Mounting Type :
Serial Interfaces :
Modulation :
Voltage - Supply :
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Current - Receiving :
Current - Transmitting :
Power - Output :
RoHS :
Details
Sensitivity :
Dimensions :
0.866 in x 1.33 in x 0.120 in
Series :
Operating Supply Voltage :
2.1 V to 3.6 V
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Frequency :
2.4 GHz
Protocol :
Product Status :
Active
Data Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
Tray
Memory Size :
Operating Temperature :
Utilized IC / Part :
Base Product Number :
XB3-24
RF Family/Standard :
Output Power :
8 dBm
Range :
200 ft, 4000 ft
Antenna Type :
Antenna Not Included
Datasheets
XB3-24DMRS-J
Digi XB3-24DMRS-J
2.4 GHz - - - - Tray Antenna Not Included - - - - -
XB3-24DMRS-J Overview
For RF Transceiver' mounting, it uses the - method.It uses the Tray package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.Transceivers should be operated at - temperature while operating.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the - family.There is - voltage limit on the RF Transceiver.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4 GHz.