XAL7070-551MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XAL7070-551MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Composite
Current - Saturation :
43A
Packaging :
Cut Tape
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Inductance Tolerance :
20%
Height :
7mm
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Lead Free :
Contains Lead
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e2
Frequency - Self Resonant :
89MHz
Inductance-Nom (L) :
0.55 µH
Max Operating Temperature :
125°C
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Surface Mount
Width :
7.7mm
Test Frequency :
100kHz
Length :
8mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Functions :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
RMS Current (Irms) :
29A
Inductance :
550 nH
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
DC Resistance (DCR) - Parallel :
1.56mOhm
Case/Size Code :
Package / Case :
SMD/SMT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reference Standard :
AEC-Q200
Max DC Current :
29A
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
Shielded
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn96.5Ag3.5)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
20%
Datasheets
XAL7070-551MEC
COILCRAFT XAL7070-551MEC
XAL7070-551MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD