XAL7070-122MEC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XAL7070-122MEC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Length :
8mm
Inductance Tolerance :
20%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
REACH SVHC :
No SVHC
Reference Standard :
AEC-Q200
Test Frequency :
100kHz
Lead Free :
Contains Lead
Inductance-Nom (L) :
1.2 µH
RMS Current (Irms) :
21.6A
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
125°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 hours ago)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Min Operating Temperature :
-40°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
1.2 µH
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
43MHz
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn96.5Ag3.5)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) - Parallel :
3.41mOhm
Material - Core :
Composite
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Max DC Current :
21.6A
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e2
Height :
7mm
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape
Width :
7.7mm
Case/Size Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
SMD/SMT
Current - Saturation :
31.2A
Datasheets
XAL7070-122MEC
COILCRAFT XAL7070-122MEC
XAL7070-122MEC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD