X5163S8IZ-2.7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5163S8IZ-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Base Part Number :
X5163
Number of Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Adjustable Threshold :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
8
Voltage - Threshold :
2.63V
Surface Mount :
yes
Length :
4.9022mm
Pin Count :
8
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Reset Timeout :
100ms Minimum
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Number of Voltages Monitored :
Output :
Open Drain or Open Collector
Reset :
Active Low
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
X5163S8IZ-2.7
Introducing Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5163S8IZ-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:X5163, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Type:Simple Reset/Power-On Reset, Output:Open Drain or Open Collector, X5163S8IZ-2.7 pinout, X5163S8IZ-2.7 datasheet PDF, X5163S8IZ-2.7 amp .Beyond Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5163S8IZ-2.7 ,we also offer XC6121E616ER-G, SR1UARU, TPS3840DL28DBVR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.