X5163PI-2.7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5163PI-2.7A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8DIP
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Pin Count :
8
Number of Terminals :
8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
Operating Temperature (Max) :
85°C
Terminal Pitch :
2.54mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 2.92V
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
JESD-609 Code :
e0
Temperature Grade :
Industrial
Surface Mount :
No
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
7.62mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Channels :
1
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Height Seated (Max) :
5.334mm
Adjustable Threshold :
yes
Number of Functions :
1
Length :
9.525mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C