X5163S8I-2.7
Mfr.Part #
X5163S8I-2.7
Manufacturer
Intersil
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SOIC
Manufacturer :
Intersil
Product Category :
Supervisors
Pbfree Code :
No
Length :
4.9022mm
Terminal Form :
Gull wing
Number of Voltages Monitored :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Number of Functions :
Pin Count :
8
Voltage - Threshold :
2.63V
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Reset :
Active Low
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
5V
Number of Terminations :
8
Adjustable Threshold :
yes
Output :
Open Drain or Open Collector
Mounting Type :
Surface Mount
Reset Timeout :
100ms Minimum
Packaging :
Tube
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Datasheets
X5163S8I-2.7
Introducing Supervisors Intersil X5163S8I-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1, Type:Simple Reset/Power-On Reset, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:8, Output:Open Drain or Open Collector, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), X5163S8I-2.7 pinout, X5163S8I-2.7 datasheet PDF, X5163S8I-2.7 amp .Beyond Supervisors Intersil X5163S8I-2.7 ,we also offer XC6121E616ER-G, SR1UARU, TPS3840DL28DBVR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Intersil X5163S8I-2.7
[Supervisors Intersil X5163S8I-2.7] Overview
X5163S8I-2.7 Features
  • 1-channel 8SOIC configuration
  • Highly reliable supervision and monitoring capabilities
  • Wide operating voltage range: 1.6V to 6.0V