WW7FB20K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW7FB20K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES, WW, 7W, 20 KOHM, 1%
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package :
Bulk
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
6.5 W
Tolerance :
1 %
Power (Watts) :
6.5W
Technology :
Wire Wound
Length :
26.04 mm
Height - Seated (Max) :
Features :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS :
Non-Compliant
Series :
WW
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Maximum Operating Temperature :
+ 350 C
Package / Case :
Axial
Diameter :
7.92 mm
Max Operating Temperature :
350 °C
Number of Terminations :
2
Number of Terminals :
2
Resistance :
Size / Dimension :
0.312 Dia x 1.000 L (7.92mm x 25.40mm)
Packaging :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Termination Style :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Supplier Device Package :
Application :
High Power
Product Status :
Active
Composition :
Wirewound
Datasheets
WW7FB20K0
Stackpole Electronics, Inc. WW7FB20K0
FIXED RESISTOR WW Series, Wirewound, 20000, 6.5W, 1 %, -55°C ~ 350°C