WW7BJB8K20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW7BJB8K20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES, WW, 7W, 8.2 KOHM, 5%
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Features :
Moisture Resistant
Series :
WW
RoHS :
Non-Compliant
Package / Case :
Axial
Package :
Bulk
Resistance :
Product Status :
Active
Technology :
Wire Wound
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Max Operating Temperature :
350 °C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
7W
Size / Dimension :
0.312 Dia x 1.025 L (7.92mm x 26.04mm)
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55 °C
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
5 %
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height - Seated (Max) :
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Datasheets
WW7BJB8K20
Stackpole Electronics, Inc. WW7BJB8K20
FIXED RESISTOR WW Series, Wirewound, 8200, 7W, 5 %, -55°C ~ 350°C