WW3JT20R0
Mfr.Part #
WW3JT20R0
Description
RES 20 OHM 5% 3W AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Resistance :
20Ohm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
3W
Feature :
Moisture Resistant
Lead Diameter :
0.81 mm
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
WW3JT20R0
Stackpole Electronics, Inc. WW3JT20R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, 3W, Wirewound,