WW3JT1K20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW3JT1K20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.2K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
3W
Feature :
Moisture Resistant
Mount :
Axial, Through Hole
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Diameter :
0.81 mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
1.2kOhm
Series :
WW
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, 11 INCH
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
WW3JT1K20
Stackpole Electronics, Inc. WW3JT1K20
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 3W, Wirewound,