WW3JB5K10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW3JB5K10
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES, WW, 3W, 5.1 KOHM, 5%
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Height - Seated (Max) :
Length :
14.22 mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
3 W
Mount :
Axial, Through Hole
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
3W
Failure Rate :
Resistance :
Number of Terminations :
2
Features :
Moisture Resistant
Maximum Operating Temperature :
+ 350 C
Max Operating Temperature :
350 °C
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Series :
WW
Min Operating Temperature :
-55 °C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Bulk
Termination Style :
Axial
Packaging :
Bulk
Diameter :
4.75 mm
Application :
High Power
Package / Case :
Tolerance :
5 %
Size / Dimension :
0.187 Dia x 0.560 L (4.75mm x 14.22mm)
RoHS :
Non-Compliant
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Datasheets
WW3JB5K10
Stackpole Electronics, Inc. WW3JB5K10
WW Series, Wirewound, 5100, 3W, 5 %, -55°C ~ 350°C