WW3FB909R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW3FB909R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES, WW, 3W, 909 OHM, 1%
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Product Status :
Active
Power (Watts) :
3W
Series :
WW
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
909
Number of Terminations :
2
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Number of Terminals :
2
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Package / Case :
Size / Dimension :
0.187 Dia x 0.560 L (4.75mm x 14.22mm)
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Features :
Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
Technology :
Wire Wound
Datasheets
WW3FB909R
Stackpole Electronics, Inc. WW3FB909R
FIXED RESISTOR WW Series, Wirewound, 909, 3W, ±1%, -55°C ~ 350°C