WW1FT316R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW1FT316R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 316 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Moisture Resistant
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 11 INCH
Diameter :
2.79mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Series :
WW
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Axial, Through Hole
Resistance :
316Ohm
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~350°C
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Datasheets
WW1FT316R
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT316R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 316Ohm, Wirewound,