WW1FT2R87
Mfr.Part #
WW1FT2R87
Description
RES 2.87 OHM 1% 1W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Resistance :
2.87Ohm
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.79mm
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
WW1FT2R87
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT2R87
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.87Ohm, Wirewound,