WW1FT2R00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW1FT2R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~350°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.79mm
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
2Ohm
Series :
WW
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 11 INCH
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Datasheets
WW1FT2R00
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT2R00
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2Ohm, Wirewound,