WW1FT2K05
Mfr.Part #
WW1FT2K05
Description
RES 2.05K OHM 1% 1W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Packing Method :
TR, 11 INCH
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.05kOhm
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Composition :
Wirewound
Lead Diameter :
0.64 mm
yes
Feature :
Moisture Resistant
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
WW1FT2K05
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT2K05
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.05kOhm, Wirewound,