WW1FT28R0
Mfr.Part #
WW1FT28R0
Description
RES 28 OHM 1% 1W AXIAL
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, 11 INCH
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Diameter :
2.79mm
Resistance :
28Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
1 (Unlimited)
Datasheets
WW1FT28R0
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT28R0
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 28Ohm, Wirewound,