WW1FT261R
Mfr.Part #
WW1FT261R
Description
RES 261 OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
1W
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~350°C
EAR99
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Resistance :
261Ohm
Packing Method :
TR, 11 INCH
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
2.79mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
WW1FT261R
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT261R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 261Ohm, Wirewound,