WW1FT1R78
Mfr.Part #
WW1FT1R78
Description
RES 1.78 OHM 1% 1W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
2.79mm
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
Welded
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Working Voltage :
500V
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Resistance :
1.78Ohm
Power Rating :
1W
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
WW1FT1R78
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1R78
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.78Ohm, Wirewound,