WW1FT1R65
Mfr.Part #
WW1FT1R65
Description
RES 1.65 OHM 1% 1W AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
WW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Wirewound
Additional Feature :
PRECISION
e3
Working Voltage :
500V
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
1.65Ohm
Construction :
Welded
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.64 mm
Published :
Datasheets
WW1FT1R65
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1R65
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.65Ohm, Wirewound,