WW1FT1R13
Mfr.Part #
WW1FT1R13
Description
RES 1.13 OHM 1% 1W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Working Voltage :
500V
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
1.13Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
38.1mm
20 Weeks
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Construction :
Welded
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.79mm
Datasheets
WW1FT1R13
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1R13
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.13Ohm, Wirewound,