WW1FT1R10
Mfr.Part #
WW1FT1R10
Description
RES 1.1 OHM 1% 1W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
yes
Construction :
Welded
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.79mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Wirewound
Published :
Power Rating :
1W
Working Voltage :
500V
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
1.1Ohm
Datasheets
WW1FT1R10
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1R10
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.1Ohm, Wirewound,