WW1FT1R02
Mfr.Part #
WW1FT1R02
Description
RES 1.02 OHM 1% 1W AXIAL
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
500V
Resistance :
1.02Ohm
ROHS3 Compliant
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Diameter :
2.79mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Additional Feature :
PRECISION
EAR99
Power Rating :
1W
Construction :
Welded
Datasheets
WW1FT1R02
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1R02
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.02Ohm, Wirewound,