WW1FT1R00
Mfr.Part #
WW1FT1R00
Description
RES 1 OHM 1% 1W AXIAL
Diameter :
2.79mm
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
1Ohm
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Moisture Resistant
Working Voltage :
500V
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Power Rating :
1W
Construction :
Welded
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
WW1FT1R00
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1R00
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1Ohm, Wirewound,