WW1FT1K91
Mfr.Part #
WW1FT1K91
Description
RES 1.91K OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR, 11 INCH
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
1.91kOhm
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power Rating :
1W
JESD-609 Code :
e3
EAR99
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.79mm
Datasheets
WW1FT1K91
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1K91
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.91kOhm, Wirewound,