WW1FT1K78
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW1FT1K78
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.78K OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Feature :
Moisture Resistant
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
Diameter :
2.79mm
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Series :
WW
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
1.78kOhm