WW1FT1K33
Mfr.Part #
WW1FT1K33
Description
RES 1.33K OHM 1% 1W AXIAL
Resistance :
1.33kOhm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Power Rating :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Composition :
Wirewound
Diameter :
2.79mm
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
WW
Datasheets
WW1FT1K33
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1K33
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.33kOhm, Wirewound,