WW1FT1K27
Mfr.Part #
WW1FT1K27
Description
RES 1.27K OHM 1% 1W AXIAL
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
1.27kOhm
Composition :
Wirewound
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Max Power Dissipation :
1W
yes
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
2.79mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
WW1FT1K27
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1K27
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.27kOhm, Wirewound,