WW1FT1K24
Mfr.Part #
WW1FT1K24
Description
RES 1.24K OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Series :
WW
Lead Diameter :
0.64 mm
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Resistance :
1.24kOhm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
20 Weeks
Datasheets
WW1FT1K24
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1K24
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.24kOhm, Wirewound,