WW1FT182R
Mfr.Part #
WW1FT182R
Description
RES 182 OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Published :
Resistance :
182Ohm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
20 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.64 mm
Series :
WW
Datasheets
WW1FT182R
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT182R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 182Ohm, Wirewound,