WW1FT178R
Mfr.Part #
WW1FT178R
Description
RES 178 OHM 1% 1W AXIAL
TR, 11 INCH
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
1W
Series :
WW
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Power Rating :
1W
Diameter :
2.79mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Resistance :
178ohm
Datasheets
WW1FT178R
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT178R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 178Ohm, Wirewound,