WW1FT140R
Mfr.Part #
WW1FT140R
Description
RES 140 OHM 1% 1W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Diameter :
2.79mm
Mount :
Axial, Through Hole
Published :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
140Ohm
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Datasheets
WW1FT140R
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT140R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 140Ohm, Wirewound,