WW1FT100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW1FT100R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
WW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 11 INCH
Feature :
Moisture Resistant
Resistance :
100Ohm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Contact Plating :
Tin
Pbfree Code :
yes
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.79mm