WW1FB181R
Mfr.Part #
WW1FB181R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Description
RES, WW, 1W, 181 OHM, 1%
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Termination Style :
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Composition :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 350 C
Diameter :
2.79 mm
2
Product Status :
Active
Power (Watts) :
1W
Resistance :
181
Min Operating Temperature :
-55 °C
Power Rating :
1 W
Supplier Device Package :
Tolerance :
1 %
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Operating Temperature :
350 °C
Package :
Bulk
Series :
WW
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.110 Dia x 0.375 L (2.79mm x 9.53mm)
Length :
9.53 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Application :
High Power
RoHS :
Compliant
Datasheets
WW1FB181R
Stackpole Electronics, Inc. WW1FB181R
WW Series, Wirewound, 181, 1W, 1 %, -55°C ~ 350°C