WW12RR010FTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW12RR010FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Width :
1.6mm
Ratings :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
0.017" (0.42mm)
Walsin Technology Corporation
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±70ppm/°C
Power Rating :
1 W
Series :
WWxxR
Resistance Tolerance :
± 1%
Case Code (Imperial) :
Composition :
Metal Element
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Height :
0.32mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Cut Tape
Product Length :
3.2mm
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Temperature :
70 °C
Qualification :
Resistance :
10 MOhms
Power (Watts) :
1W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Failure Rate :
Case Code (Metric) :
Size Code :
RoHS :
Non-Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1 W
Features :
Current Sense
Datasheets
WW12RR010FTL
Walsin Technology WW12RR010FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WWxxR Series, Metal Element, 10 mOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C