WW10BT1R80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW10BT1R80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES, WW, 10W, 1.8 OHM, 0.1%
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
Tolerance :
±0.1%
Termination Style :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Diameter :
9.53 mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Height - Seated (Max) :
Length :
45.21 mm
Features :
Moisture Resistant
Package :
Digi-Reel?
Composition :
Wirewound
Series :
WW
Application :
High Power
Resistance :
1.8 Ohms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 350 C
Power (Watts) :
10W
Size / Dimension :
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Power Rating :
10 W
Failure Rate :
Datasheets
WW10BT1R80
Stackpole Electronics, Inc. WW10BT1R80
1.8 Ohms, 10W, Wirewound,