WTDXA26SJTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WTDXA26SJTB
Manufacturer
AirBorn
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Overload Protection :
Thermostat
Contact Finish Thickness :
DIN Conformance :
No
Enclosure :
Explosion Proof
Features :
Mating Guide
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
5 A
Contact Finish :
Gold
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Columns :
13
Color :
RoHS :
Details
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Package :
Bag
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Bearing Type :
Roller
Approvals :
CSA, UL
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Foot Mount,Rigid
Contact Layout, Typical :
Brand :
Composition :
Cast Iron
Additional Feature :
COMPATIBLE CONTACT: WTK2222S
Termination Style :
Crimp
Current Rating (Amps) :
5A
MIL Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pitch :
2.54 mm
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
JESD-609 Code :
e0
Mounting Style :
Cable Mount
Number of Positions :
26 Position
Product Status :
Active
IEC Conformance :
Termination Type :
Crimp
Overall Length :
51.69
Connector Usage :
Connector Style :
Number of Rows :
2 Row
Phase :
3
Insulation Resistance :
5 MOhms
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
WTDXA
Contact Finish Termination :
TIN LEAD
Type :
Explosion Proof
Product Category :
Mounting Angle :
Straight
Filter Feature :
Contact Gender :
Socket (Female)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Product :
I/O Connectors
Mixed Contacts :
Voltage Rating :
333 V
Marathon Electric
RPM :
1,800 RPM
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Total Number of Contacts :
26
Tradename :
W Series
Material Flammability Rating :
Body/Shell Style :
Receptacle
Datasheets
WTDXA26SJTB
WTDXA Series Receptacle, Female Sockets Crimp Gold - - 26 Position Positions Pitch: 2.54 mm -65°C ~ 125°C Foot Mount,Rigid