WSX240-1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSX240-1000
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
Stock
41
In Stock :
41
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Published :
2015
Max Output Power :
24W
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
Efficiency :
Level VI
Output Power :
24W
Polarity :
Positive
Max Power Dissipation :
24W
Series :
WSX
Min Input Voltage :
90V
No Load Power Consumption :
100mW Max
Applications :
ITE (Commercial)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Form :
Wall Mount (Class II)
Connector Type :
PLUG
Approval Agency :
CE, cETLus, FCC, GS, RCM
Region Utilized :
International
Operating Temperature :
0°C~45°C
Voltage - Input :
90V~264VAC
Input Type :
Multi-Blade (Included)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output 1 :
1A
Polarization :
Positive Center
Max Input Voltage :
264V
REACH SVHC :
Unknown
Input Connector :
Multi-Blade
Factory Lead Time :
13 Weeks
Cord Length :
72 1.83m
Voltage - Output 1 :
24V
Max Output Current :
1A
Size / Dimension :
3.02Lx1.87W x 1.38 H 76.8mmx47.5mmx35.0mm
Height :
35.052mm
Datasheets
WSX240-1000
Triad Magnetics WSX240-1000
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD